Czym pokrywa się hale stalowe? Wszystko, co warto wiedzieć o dachach
- Dera SPSPN
- 0
- 256
Dach to jeden z najważniejszych elementów hali stalowej, który ma za zadanie chronić wnętrze obiektu przed czynnikami zewnętrznymi. Odpowiednio zaprojektowany musi nie tylko spełniać najwyższe wymogi w zakresie szczelności i izolacji, lecz także być odporny na obciążenia własne, klimatyczne i technologiczne. Jak konstruuje się dachy hal stalowych?
Nowoczesne hale stalowe powinny być bezpieczne, funkcjonalne, trwałe, a jednocześnie estetyczne. Na wszystkie te kwestie wpływa m.in. konstrukcja dachu, którym pokrywa się dany obiekt.
To dach odpowiada bowiem za ochronę wnętrza przed czynnikami zewnętrznymi, w tym chłodem, wilgocią, promieniowaniem UV i hałasem, musi przyjąć założone obciążenia, może być wykorzystany do montażu dodatkowych instalacji oraz powinien zostać dopasowany do wyglądu hali.
Jego konstrukcję i pokrycie dobiera się, biorąc pod uwagę geometrię, rozpiętość hali, wspomniane już obciążenia własne, klimatyczne i technologiczne, a także sposób odprowadzania wody opadowej.
Jaką konstrukcję nośną mogą mieć dachy w halach stalowych?
Spis treści
ToggleDachy w halach stalowych – konstrukcje
W zależności od szerokości obiektu stosuje się konstrukcje ramowe lub kratowe. Konstrukcja ramowa przeznaczona jest do stosowania w halach o rozpiętości nie większej niż 15 metrów. Składa się ze słupów i dźwigarów z profili gorącowalcowanych, cienkościennych lub spawanych oraz z płatwi i szyn z profili zimnogiętych. Użycie takiej konstrukcji pozwala lepiej wykorzystać kubaturę pomieszczeń, ale wpływa na wzrost kosztów inwestycji.
Konstrukcję kratową nazywaną inaczej kratownicą wykorzystuje się w halach o dużych rozpiętościach – nawet do 50 metrów. Kratownica to ustrój połączonych ze sobą wzajemnie prętów znajdujących się w jednej płaszczyźnie. Składa się z pasa dolnego i górnego, które spajają skratowania. Konstrukcja ma stosunkowo niewielką masę własną i pozwala na poprowadzenie instalacji pomiędzy prętami, ale zajmuje sporo miejsca, dlatego nie nadaje się np. do zastosowania w halach magazynowych wysokiego składowania.
Dachy w halach stalowych – pokrycie
A czym pokrywa się hale przemysłowe, w tym hale magazynowe, hale logistyczne i produkcyjne? To zależy od m.in. od lokalizacji obiektów, wymagań termoizolacyjnych, przepisów przeciwpożarowych czy wyposażenia oddziałującego na dach.
Jeśli dach nie musi być ocieplony, wykorzystuje się blachy trapezowe, które układa się bezpośrednio na płatwiach. Blachy dokładnie łączy się ze sobą tak, aby nie przepuszczały wody.
W przypadku konieczności zastosowania dodatkowej izolacji używa się wełny mineralnej, styropianu albo PIR, czyli poliizocyjanuranu układanych bezpośrednio na blasze.
Czasami obiekty przemysłowe zabezpiecza się również obudowami z płyt warstwowych, w których materiał izolacyjny jest na stałe połączony z zewnętrzną oraz wewnętrzną warstwą stali. Takie płyty montuje się do konstrukcji dachu przy pomocy łączników.
Wybierając pokrycie, najlepiej zdać się na pomoc doświadczonych profesjonalistów. Generalny wykonawca hal taki jak np. firma Commercecon (https://commercecon.pl) jest w stanie zaproponować najlepsze rozwiązania, uwzględniając wszystkie zmienne.
Deraspspn.pl – świat informacji na wyciągnięcie ręki! Oferujemy wiarygodne, aktualne i interesujące treści z różnych dziedzin życia. Dzięki naszemu portalowi zdobądź wiedzę w prosty i przyjemny sposób. Dołącz do nas i odkryj unikalny świat informacji!